December 13-a az év legrövidebb napja, a téli napfordulatnak, a világosság születésének kezdete. E jeles naphoz tartozó népszokások:

Kotyolás: Luca napjának hajnalán a kisfiúk, többnyire lopott szalmát vittek magukkal, s arra térdepelve mondták el köszöntőjüket, bő termést, a jószág nagy szaporulatát kívánva.

Luca székének faragása: Készítője Luca napjától kezdve, mindennap faragott rajta egy kicsit, s csak Karácsony estjére volt szabad elkészülnie vele. Ezért terjedt el a mondás: „Lassan készül, mint Luca széke!” E szék arra szolgált, hogy ráállva tulajdonosa felismerje a falu boszorkányait. Ám a boszorkányok is meglátták a széken ágaskodót, kit próbáltak elkapni. A menekülőnek szüntelenül mákot kellett szórnia, amit a boszorkányoknak kötelességük volt felszedni, s így nem érhették utol őket.

Luca-búza vetése: A falusi asszonyok lapos tálakban búzaszemeket kezdtek csíráztatni a kemence közelében, amelyek karácsony tájára zöldültek ki. Ebből a jövő évi termésre következtettek. De később e szokás átlényegült és a karácsonyi oltárt díszítették fel a Luca-búzával, vagy az ünnepi asztalra tették.

Luca kalendárium: Az emberek e naptól kezdve 12 napon át megfigyelték az időjárást. Úgy vélték ugyanis, hogy amilyen az első nap, olyan lesz az eljövendő év első hónapja, amilyen a második nap, olyan a második hónap és így tovább.

 

Óvodánk mindhárom csoportjában sor kerül valamelyik szokás újraélesztésére, de a nagycsoportosok lehetnek olyan szerencsések, hogy 2016. dec. 13-án, kedden délelőtt útra kelhetnek és felkereshetik községünk közintézményeit (iskola, konyha, TSZ iroda, Takarékszövetkezet, Önkormányzati hivatal, posta, COOP bolt, orvosi rendelő) és az ott dolgozóknak szalmaszórás közben, jó egészséget kívánnak és sok sikert az előttük álló időszakra.

Kérésünk a szülőkhöz, hogy aki tud szalmát hozni, az segítsen, hogy tovább élhessen e hagyomány!